Mobil Reklam

Mobil Reklam

Mobil Pazarlama

Mobil reklamlar telefon ve tablet gibi taşınabilir cihazlarda yayınlanan reklamlardır. Telefon reklamları gibi olduğu gibi aynı zamanda tabletlere özgün reklamlarda verilebilir. Dünyada en çok reklam verilen mobil reklam kanalları Google Mobil ve Facebook Mobil reklamlarıdır. Bunun dışında bir çok mobil reklam ağları vardır. İhtiyaca uygun olan ve geri dönüşüm alınacak reklam alanlarının belirlenmesinde önceden yapılan hedef kitle ve ürün/hizmet araştırmasının rolü büyüktür.

Örnek Reklam Çalışmaları :

  • Mobil Networking Reklamları

  • Mobil Reklam

  • Google Adwords Mobil Reklamı

Yukarıda görmüş olduğunuz örnekler Adwords ve Google’ın arama ağı reklamlarını göstermektedir.


Google Merchant Center (Ürün Reklamları)

Eğer e-ticaret siteniz var ise Google Merchant Center reklamları çok daha önemli bir hale geliyor. E-ticaret de başarılı olmanın yolu ürünleriniz reklamını vermekten geçiyor. Fakat görsel veya karşılaştılabilir bir ürün satıyorsanız ürünleriniz reklamını görsel olarak vermek çok daha cazip hale geliyor. Aşağıda bazı örnekleri görebilirsiniz.

  • Google Merchant Center Reklamı

  • Google Alışveriş Reklamları

Bu sistemde tüm ürünleriniz XML veya Excel dosyası (xls) ile otomatik olarak Google’ın veritabanına aktarılabilir.


Google Adwords Mobil Reklamları

Adwords reklamlarının mobil kullanıcılara da gösterilmesidir. Üstelik sadece web sitesi tıklaması değil aynı zamanda verilen reklama “ARA” butonu konulabilir. Buda ziyaretçinin web sitenize girmeden direkt olarak sizinle telefonla iletişim kurmasına imkan verir.

  • Google Adwords Mobil


Facebook Mobil Reklamları

Dünya üzerindeki en çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook mobil reklam alanında en çok geri dönüşüme sahip mecralardan biridir. Mobil kullanıcı oranı çok yüksek olduğu için Facebook’a reklam vermek marka bilinirliğinizi ve satış oranlarınızı önemli ölçüde arttıracaktır. Mobil facebook reklamlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de reklamların belirli hedef ve eylem içermesidir. Bunların içerisinde “web sitesini ziyaret et”, “şimdi başvur” vb. eylem butonlarının yer almasıdır.

  • Facebook Mobil Reklamı


Neden Mobil Reklam ?

Globalleşen dünyada artık insanların birçoğu akıllı telefon, tablet kullanıyor. Mobil kullanım oranının desktop pazarına oranlara %60-%70 olduğu bir ortamda bu kullanıcılar görmezden gelinemez. Telefonların daha büyük hale gelmesi masaüstü bilgisayarlara olan ihtiyacı azalttı ve internet kullanıcıları artık satın alma işlemlerini ve ürün araştırmalarını mobil cihazları üzerinden yapıyorlar.